W razie wybuchu pożaru, bez względu na jego rozmiar, należy natychmiast zawiadomić Straż Pożarną oraz w miarę możliwości, Zarządcy lub administratora budynku. Fałszywa informacja podlega karze.
Dla zabezpieczenia swobodnego poruszania się w czasie akcji gaszenia pożaru – nie wolno zastawiać korytarzy i klatek schodowych meblami, wózkami, zbędnymi materiałami i innymi przedmiotami.
W lokalach mieszkalnych oraz na korytarzach, nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych (na przykład benzyn lakowych, nafty, rozpuszczalników, butli gazowych itp.).
Palenie papierosów i używanie otwartego ognia na klatce schodowej, korytarzach i windach jest zabronione.
Wszelkie instalacje elektryczne w mieszkaniach, mają być utrzymane w dobrym stanie, w celu zapobieżenia przed zwarciem.
Zabrania się wykonywania jakichkolwiek prac naprawczych lub innych instalacyjnych w instalacjach elektrycznych znajdujących się w części wspólnej budynku przez osoby nie posiadające stosownych uprawnień i nie działając w porozumieniu z Zarządcą budynku. Również prace związane z instalacją elektryczną w poszczególnych lokalach mieszkalnych winny być wykonywane przez osoby posiadające stosowne uprawnienia.
§ 9
W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom nieruchomości al. Roździeńskiego 98, co roku przeprowadzana jest kontrola szczelności instalacji gazowej i urządzeń odbiorczych
co dwa lata przeprowadzany jest przegląd stanu technicznego urządzeń odbiorczych gazu na koszt wsólnoty
Usuwanie usterek i nieszczelności instalacji gazowej ( bez odbiorników ) jest przeprowadzane na koszt Wspólnoty i nie obciąża mieszkańców danego lokalu.
Każdy z mieszkańców, u którego stwierdzono nieszczelności lub wadliwą pracę urządzeń odbiorczych (kuchnia gazowa, gazowy przepływowy podgrzewacz wody), ma obowiązek naprawić lub wymienić urządzenie we własnym zakresie i na własny koszt przez uprawnioną osobę w terminie wyznaczonym w specjalnym protokole. O fakcie dokonania działań opisanych wyżej, mieszkaniec ma obowiązek niezwłocznie powiadomić ( pisemnie ) Zarządcę nieruchomości wspólnej oraz przedstawić dokumenty potwierdzające ten fakt.
Nie zastosowanie się mieszkańca nieruchomości do zaleceń pokontrolnych w terminie do 30 dni zarządca nieruchomości wspólnej w porozumieniu z Radą Wspólnoty Mieszkaniowej w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji instalacji gazowej w budynku zamknie i zabezpieczy dopływ gazu do lokalu mieszkalnego.
Każdy z mieszkańców, w przypadku zauważenia nieszczelności instalacji gazowej w lokalu, ma obowiązek natychmiast zamknąć zawór odcinający dopływ gazu do danego lokalu i powiadomić Zarządcę budynku o zaistniałej sytuacji.
W przypadku zauważenia nieszczelności instalacji gazowej poza obrębem lokalu mieszkalnego ( korytarz ), należy natychmiast powiadomić pogotowie awaryjne oraz Zarządcę nieruchomości wspólnej.
§ 10
Celem zapewnienia właściwej ochrony przed porażeniem elektrycznym oraz ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z przepisami prawa, z częstotliwością raz na pięć lat, winny być przeprowadzone stosowne pomiary i przeglądy instalacji elektrycznej.
Usterki, ujawnione w części wspólnej instalacji wewnątrz mieszkań, winny zostać usunięte na koszt właściciela danego lokalu.
Usterki ujawnione w części wspólnej instalacji, usuwane będą na koszt Wspólnoty.
Kategorycznie zabrania się używania, jako dodatkowego uziemienia urządzeń elektrycznych, instalacji wodociągowej lub kanalizacyjnej w nieruchomości.
§ 11
Właściciele i użytkownicy pojazdów samochodowych, którzy parkują swoje pojazdy w otoczeniu budynku, inni dokonywać tego zgodnie z znakami zakazu i w taki sposób, aby umożliwić dojazd do budynku samochodów służb ratunkowych.
Wspólnota nie odpowiada za ewentualne szkody powstałe w mieniu osób trzecich w trakcie prowadzenia w nieruchomości akcji gaśniczej lub ratunkowej.
Zabrania się parkowania wszelkich pojazdów przed wejściem głównym do nieruchomości oraz na drodze pożarowej pod rygorem wezwania odpowiednich służb.